A 2020-as év ásványa a turmalin
Ötödik alkalommal került kiválasztásra az év ásványa, mely címet idén a csodás turmalin nyerte el. Mely ásványokkal indult a győztes címért a turmalin és miért olyan különleges?
Először vessünk egy pillantást a versenytársakra, melyeket megelőzött a turmalin. A két további esélyes drágakő az apatit és a barit volt.
Apatit
Az apatit a megtévesztés mestere, mivel nagyon sok olyan színárnyalata létezik, melyek révén hasonlít egyéb ásványokhoz.
Az apatit neve is ebből a tulajdonságából származik. A név jelentése csalás, megtévesztés. Főként a berillel, a topázzal és a turmalinnal tévesztették össze nagyon gyakran.
Nagyon sok színárnyalatban létező, üvegfényű ásványról van szó. Különleges típusa a zöld változat, melyet spárgakőnek hívnak. Burmából és Brazíliából ismert az apatit-macskaszem is.
A pontos neve valójában fluor-apatit. Legfőbb jellegzetessége, hogy UV-fényben, illetve katód- és röntgensugárzás hatására fluoreszkál.
Barit
A barit második alkalommal került a jelöltek közé, mint az év ásványa. Csak úgy, mint négy évvel ezelőtt, most is alulmaradt a küzdelemben.
A barit, más néven a sivatag rózsája második alkalommal indult az év ásványa címért. Négy évvel ezelőtt a gránát előzte meg, most pedig a turmalin.
Legmeghatározóbb tulajdonsága, hogy feltűnően nehéz. A neve is innen ered, a görög barisz, azaz nehéz szóból származik. Színe lehet átlátszó, barna, sárga, piros és kék is. Üvegfényű ásványról van szó, mely a hasadási felületeken gyöngyházfényű is lehet.
Az év ásványa a turmalin
Hosszú évszázadokon át úgy gondolták, hogy a föld alatt lévő turmalin teremti meg az utat a szivárvány számára. Páratlan színskálája adott okot a legenda megteremtésére.
A turmalin esetében nemcsak arról van szó, hogy sok színben létezik, hanem arról, hogy egyetlen turmalin kristály is magában foglalhat több színt. A turmalin színét a vas-, titán-, króm- és a mangántartalma határozza meg.
Másik fontos érdekessége, hogy eredetileg ceyloni mágnesként ismerték, mivel nagyon könnyen képes elektromossággal feltöltődni. Ezt a jelenséget még ma is vizsgálják, mivel a turmalin az egyetlen ásvány, ami elektromosságot bocsát ki magából. Mivel ellentétes töltésű elektromosságot sugároz, ezért korábban ezt mágneses erőnek hitték. Ezért hívták ceyloni mágnesnek.
Színei a következők lehetnek: a színtelen akroit, a piros és rózsaszín rubelit, az ibolyaszín szibérit, a barna drávit, a zöld verdelit, a kék indigolit és a fekete sörl.
Ezen kívül nagyon keresettek a többszínű változatok, amilyen a zöld-vörös dinnye turmalin és a vörös-fekete mórfej.
A leírás és a képeken látható ékszerek révén most már egyértelmű, hogy miért fonódott össze a turmalin és a szivárvány legendája.
A Fatumjewels Ékszer- és Drágakő Galéria turmalin ékszer kínálatában egyedi tervezésű ékszerek is megtalálhatók. Nemcsak különleges színt szeretnél, hanem az a vágyad, hogy senki más ne viselhessen ugyanolyan ékszert? Nézz körül a Fatumjewels Galéria egyedi turmalin ékszerei között! Biztosan megtalálod a hozzád legjobban illeszkedő darabot.