Valódi drágakő?
Mindenki tudni szeretné, hogy amit lát az valódi vagy nem? Valójában mindennel így vagyunk, ám a drágakövekkel kapcsolatban tényleg nagyon fontos a kérdés.
Éppen ezért a Fatumjewels Galériában nagyon sokszor teszik fel számunkra ezt a kérdés egyes drágaköves ékszerrel kapcsolatban, amit általában azért hoznak magukkal az emberek megmutatni, mert szeretnék tudni, hogy valódi-e, ami a birtokukban van. Ebből kifolyólag mindenki tudni szeretné, mi is valójában a drágakő és miről lehet felismerni.
Ez egy fogós ravasz kérdés, hiszen egyes esetekben könnyű felismerni a valódi drágakövet, néha azonban megfelelő jártasság szükséges hozzá.
Alább leírunk néhány alapvető tudnivalót a drágakövektől, ami esetleg megkönnyíti a dolgod, ám a legbiztonságosabb, ha kizárólag megbízható forrásból vásárolsz drágaköves ékszert.
A drágakő titka
Miért ilyen értékes a drágakő? Mi a titka az évezredes rajongásnak, a drágakő népszerűségének?
A drágakő egész egyszerűen egy darab kő, ami egészen véletlenül szép, ellenálló és ritka. Ennyire egyszerű lenne a válasz? Valójában igen. De mi is valójában a drágakő?
A smaragd, a zafír és a rubin különböző ásványok. A smaragd berill ásvány, zöld színét a szennyeződések adják. Gondoltad volna, hogy a szennyeződés ilyen szép is lehet? Érdekesség, hogy a zafír és a rubin azonban, amik szintén a fő drágakövek közé tartoznak, mindkettő ugyanaz az ásvány, a korrund, csak a szennyeződés az, ami különböző színeket ad számukra. A vörös korrund a rubin, minden más színű korrund zafír. Ez az oka annak, hogy ennyi különböző zafír létezik. A színes drágakövekről itt olvashatsz többet: Egyedi színes drágakövek
Valódi vagy nem?
Két különböző drágakő esetében könnyű megállapítani a különbséget, de mi a helyzet egyéb esetekben?
Különböző drágakövek esetében általában egy szakértő ránézésre meg tudja állapítani, hogy milyen ásványról van szó. Amennyiben mégsem, akkor egy refraktométer segíthet. Ez egy olyan eszköz, ami azt méri meg, hogy a drágakő mennyire jól töri meg a fényt. Különböző drágakövek, különböző mértékben verik vissza a fényt, tehát ezzel az eszközzel könnyedén megállapíthatók a különbségek.
Mi a helyzet a zafírral és a rubinnal? Mint már említettük, ez a két drágakő gyakorlatilag ugyanaz az ásvány. Ebben az esetben elegendő a színét alaposan szemügyre venni.
A problémák akkor kezdődnek, amikor azt akarjuk megállapítani, hogy egy drágakő valódi vagy sem. Egy szintetikus drágakő természetesnek látszik, csakhogy ezt laboratóriumban vagy gyárban készítik. Sok esetben ráadásul ugyanaz az ásvány, mint a valódi drágakő esetében, ami egy laboratóriumban „növekedett”. Ekkor a tulajdonságai megegyezők a valódi drágakő tulajdonságaival, a fénytörést is beleértve. Ilyen esetben valódi szakértőre van szükség. Szakértő szemmel a karakteres zárványok sokat elárulnak a drágakőről. A természetnek fantasztikus képessége van arra, hogy különböző variációkat hozzon létre, már ami a drágaköveket illeti, többek között ami a színek eloszlását és a zárványokat illeti. Ez pedig az emberek még mindig nem tudják teljesen leutánozni.
A legjobb tanácsunk számodra annak érdekében, hogy elkerüld a drágakő-imitációkat, hogy tartsd magad távol a kristálytiszta és megmagyarázhatatlanul olcsó drágakövektől. Ilyen esetekben nagyon valószínű, hogy nem valódi drágakő, amit kapsz. Mindig vásárolj megbízható forrásból.
Még néhány szót muszáj ejtenünk a világ egyik legnagyobb átveréséről, a cirkóniáról.
Cirkónia, a világ legnagyobb átverése
A cirkónia szóról sokan egy olyan kőre asszociálnak, aminek a valódi neve cubic cirkónia.
A cirkónia a legelterjedtebb drágakőutánzat, melyet ékszerekhez használnak fel világszerte. A cubic cirkónia nem természetes, gyárakban állítják elő igen alacsony áron. A gyakorlatlan szem számára, első ránézésre gyémántnak tűnhet, rövid időn át tartó használat után azonban kopottá válik és teljesen elveszíti a hasonlóságát a gyémánthoz.
Az ok, amiért a cubic cirkónia egy átverés, hogy létezik egy valódi, szép és egyes esetekben értékes drágakő, a cirkon, ami a gránátcsoport tagja. A tudatos megtévesztés a névhasonlóságból ered, mivel igen sokan a cirkóniát cirkonnak nevezik (olykor még egyes ékszerüzletekben is). Valójában azonban a cirkónia egy mesterséges utánzat, a cirkon pedig valódi. Ám bármilyen szép is legyen a cirkon, mégsem jó ötlet gyémánt helyett választani. Nemcsak az értékét tekintve óriási a különbség, hanem a szépségét és a tartósságát tekintve is.
Ha valódi értéket szeretnél ajándékozni vagy birtokolni, akkor mindenképpen vásárolj valódi drágakövet megbízható forrásból. Napjainkban ez az egyetlen módja, hogy garantáltan értékes ékszerhez juss hozzá.
Nézz körül a Fatumjewels Galériában és válaszd ki a hozzád leginkább illeszkedő drágaköves ékszert!